? למה חברות צריכות לשכור יועצי עסקי

למה חברות צריכות
לשכור יועצי עסקי ?

Yohan Albo - CEO DataToCapital Consulting LTD.

By Yohan Albo

Share it

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

יועץ עסקי מספק לחברות פתרונות לשיפור הביצועים על בסיס ניתוח הבעיות הנוכחיות של החברה. יועצים עסקיים מועסקים על ידי החברות משלל סיבות שונות וביניהן,  קבלת ייעוץ חיצוני ואובייקטיבי על ידי אנשי מקצוע בעלי ידע מעמיק בתעשייה שאינם מושקעים מבחינה רגשית בחברה. כתוצאה מכך, יועצים עסקיים, בדרך כלל אינם נוטים ליפול למלכודת ההטיה הקוגניטיביות שבחברה כגון הטיה בעקבות השקעה הקודמת, חשיבה קבוצתית וההטיה לסטטוס קוו.

MeetingRoom

“הבה נבחן את ההטיות שהוזכרו לעיל כדי להדגים כיצד יועצים עסקיים יכולים לקבל החלטות מושכלות יותר על חברה מאשר אלו שמועסקים על ידה”

The "sunk cost fallacy"
ההטיה בעקבות השקעה הקודמת

ההטיה בעקבות השקעה הקודמת הינה המקרה בו חברות נותנות הצדקה להארכת הפרויקט, על בסיס העובדה שהן כבר השקיעו בו משאבים משמעותיים, אף כי כמעט בוודאות שהשקעה נוספת בפרויקט תביא להפסדים גדולים יותר מאשר הפסקה מיידית של הפרויקט. בהטיה זו לא רק חברות נופלות אלה גם אנשים רגילים בחיי היומיום שלהם.

 

לדוגמה, קנית כרטיסים לאירוע ספורט אשר אינם ניתנים להחזרה או למכירה לאחר. עם זאת, מזג האוויר בחוץ סוער ואם לא היית משלם מראש על הכרטיסים הייתה מעדיף להישאר בבית ולצפות במשחק. אדם רציונלי היה מחליט להישאר בבית כי זה היה מהנה יותר, אבל לעתים קרובות קו המחשבה הוא “כבר שילמתי עבור הכרטיס אז אני אלך למשחק למרות שאני מעדיף להישאר בבית החם והנעים”. בסופו של דבר, בגלל ההטיה, האדם הולך לאירוע ספורט שהוא באמת לא רוצה ללכת אליו וסובל. בדיוק כך, חברה שנופלת להטיה בעקבות השקעה הקודמת תמשיך להישאר בה ועלולה להפסיד מיליוני דולרים.

 

ישנו משפט טורקי שאומר: “לא משנה כמה רחוק הלכת בדרך הלא נכונה, תחזור בחזרה”. לצערנו, משפט זה הינו בחזקת “קל לדבר, קשה לבצע”.

 

“Groupthink” - חשיבה קבוצתית

Asset 1The SunkCost

 

חשיבה קבוצתית הינה תופעה פסיכולוגית שבה קבוצה של אנשים נמנעת מלהעלות לדיון נושאים שנויים במחלוקת ונמנעת מלהציע פתרונות חלופיים לבעיות אלו בכדי להתרחק מסכסוך. עובדה זו מובילה להחלטות לא רציונליות ללא הערכה אובייקטיבית. לעתים קרובות, עובדים בחברה מפחדים להעלות נושאים אלו לדיון אצל המנהלים שלהם מחשש שהנושא יפגע בקידומם בחברה. יועץ עסקי, חף מאינטרסים אלו מול המנהלים ולכן הוא מסוגל לבצע הערכות רציונליות, עצמאיות וביקורתיות של עתיד החברה ללא חשש מהשלכות שליליות אישיות.

שמירה על סטטוס קוו

שמירה על  סטטוס קוו הוא נטייה של אנשים להעדיף להשאיר דברים כמו שהם. לעתים קרובות מצב זה הינו תוצאה של אנשים שאינם מסוגלים לחשוב מחוץ לפרדיגמה הקיימת. חברות נופלות להטיה זו. לעתים קרובות החברה הוקמה לפני שנים רבות ואינה יכולה להתאים את שיטות העבודה העסקית שלהם לסביבה המשתנה. יועץ עסקי הוא רוח חדשה וחיצונית בחברות אלו, ולכן אין לו נטייה להמשיך את הסטאטוס קוו בחברה, אלא לאמץ גישה חדשה המבטיחה את יכולת הקיום והצמיחה של החברה בעתיד.

אלו הן רק שלוש דוגמאות להטיות קוגניטיביות רבות, המסכנות את ביצועי החברה. לאור זאת, ייעוץ עסקי חיוני למניעת הטיות אלו ויעזור לחברה לבצע אופטימיזציה של הביצועים. המפתח להצלחה איננו טמון בהכרח בעובדה שהיועץ העסקי חכם יותר מהעובדים והמנהלים בחברה, אלא בגלל שהיועץ העסקי הרבה פחות רגיש להטיות קוגניטיביות אלה, שהן כמעט בלתי נמנעות לאנשי החברה עצמם.

Enjoy it ? Share with your friends

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

קרא עוד

DataToCapital Consulting Is An Active Member Of The Israel Advanced Technology Industries (IATI) Association And Of The Israel's Directors Union

Skip to content