שלושת הדרכים היחידות להצמיח את היחידה העסקית שלכם

Yohan Albo - CEO DataToCapital Consulting LTD.

By Yohan Albo

Share it

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

כיועץ עסקי, בעודי מייעץ למנהלים בכירים ולדירקטורים, עליי להיות חד ולספק תמורה מהירה.

אנשים סביב השולחן צריכים להרגיש מהרגעים הראשונים שקיבלו החלטה נבונה בכך שנעזרו בייעוץ חיצוני…

אם למנכ”ל חדש, יש תוכנית 100 הימים שבה הוא צריך להתמקד בסוגיות קריטיות במהלך 100 הימים הראשונים של כהונתו על מנת לבסס את מנהיגותו מול בעלי עניין ליועץ ניהולי יש שעות מועטות בכדי להוכיח את עצמו ביעילותו. 

אז נהיה “תכל’ס” חברים…

כדי למנף פעילות עסקית פרקטית, חשוב לי להקשיב, לאסוף מידע, ללמוד את השטח והתחום המדובר, לבחון,   לשאול את השאלות הנכונות, להסיק מסקנות ולהוביל את האנרגיות בחדר לעבר יצירת ערך ומציאת פיתרון הבעיה. בין אם מדובר בבחירת אסטרטגיה לצמיחה עבור אותו ארגון, בין אם מדובר בהערכת תרחישי שוק כשמוצר מגיע לצומת דרכים, או הגנה על זרם הכנסות נתון, או בין אם מדובר ברכישה פוטנציאלית של מתחרה…

מרבית ספרי הביזנס שאנו כה אוהבים מתארים תיאוריות, תהליכים ומסגרות אנליטיות מורכבות ומופשטות לגבי אופן הגישה לטיפול בבעיות עסקיות מסוגים שונים.  כשמדובר בגידול עסק, כאשר מישהו בא עם שיטות והמלצות מורכבות מאוד, דעו שזו לא הדרך הנכונה…

האמת היא שיש רק שלושה דרכים לגרום לעסק או ליחידה העסקית שלכם לגדול… בלי תאוריות מורכבות, בלי בולשיט”, והנה מה שעליכם לדעת מנהלים יקרים…

הגדילו את נתח השוק שלכם

בשוק קבוע או יורד, הדרך היחידה לצמיחת העסק תוך המשך בהתמקדות במערך שירותים/ מוצרים קיים היא לקחת נתח שוק מהמתחרים (מי אמר לא יפה??).  כשאתם מבינים את זה, החיים שלכם הופכים לקלים יותר. הרבה יותר קלים כי אתם יודעים בדיוק במה עליכם להתמקד. מי הם המתחרים? מי הם הלקוחות שלהם? מה חשוב להם? איך להגיע אליהם באלגנטיות? וכו׳ 

אם גודל השוק הכולל שלכם גדל, אתם במצב טוב יותר ויש לכם חופש בחירה אסטרטגי. עליכם להחליט אם מספיק לכם לצמוח עם השוק, או שמא בנוסף גם להגביר את התחרות במטרה לתת ביס בחלקי העוגה של המתחרים.  (למשל, על ידי רכישת מתחרה ישיר, בניית בריתות אסטרטגיות בשלב היצור שלכם על מנת להשיג אקסקלוסיביות בתחום מסוים, תקשורת טובה יותר של היתרונות התחרותיים שלכם, שיפור התפוצה והבסיס שלכם, או אפילו שינוי קטן במודל העסקי שלכם תוך הפקת ערך ללקוח הקצה).

  אתם יכולים לשאול את עצמכם מדוע חברה לא תשקיע באופן פעיל בכדי להגדיל את נתח השוק שלה?! אם מקבלי ההחלטות במשרד יפעלו בצורה אסטרטגית ויש להם חזון ברור, יכולות להיות סיבות רבות לכך: מעבר אסטרטגי לשוק חדש ורווחי יותר לטווח הארוך, הבנה מעמיקה של מחזור החיים בתעשייה, מודעות למחזור חיי החברה, ועוד.

גדילה עם השוק

כאמור לעיל, אם התמזל מזלכם והשוק שלכם צומח, תוכלו להחליט לתפוס את הגל ולצמוח עם השוק שלכם.  במקרה זה, האתגרים העסקיים שאיתם אתם מתמודדים הם יותר בתחום הגידול האורגני וכיצד ניתן להגן בצורה הטובה ביותר על הגבינה שלכם באזור זה?!  שימו לב שלהיות בשוק צומח זה לא מקלט בטוח,עדיין תצטרכו להמשיך לעבוד קשה כדי לספק ערך ללקוחות שלכם. 

ההחלטה לצמוח עם השוק מבחינת ההכנסות בתקופה נתונה יכולה להיות התקופה המושלמת עבור צוות הניהול להתמקד בשיפור הרווחיות על ידי השקעת זמן, אנרגיה ומשאבים בפעילות הפחתת עלויות של מוצרי בסיס ופריון.

התרחבות לשוק חדש

גיוון הוא אסטרטגיית צמיחה מצוינת, מכיוון שהיא מאפשרת לכם זרמי הכנסה מרובים אשר לעתים קרובות יכולים למלא פערים עונתיים.  במקרים מסוימים, התרחבות לשוק חדש היא חובה המבוססת על גורמים מתפתחים במרחב בו אתם פועלים כיום. אם תיבחן אפשרות זו, הרי שהדיונים יהיו סביב אילו שווקים יתאימו לחברה בהתבסס על  נכסים שוטפים ותרבות?  מה יכול להיות ההחזר הצפוי?  מהם הצעדים הנדרשים מבחינת הביצוע?  אילו נכסים/ יכולות יצטרכו לטפח באופן אורגני או לרכוש אותם מחוץ לחברה?  כיצד למקסם את ההכנסות מהפעילויות הקיימות בעוד המשאבים ותשומת הלב של המשרד עשויים להיות ממוקדים בתחומים החדשים?

האם שיטה זו חלה על עסקים למטרות רווח בכל הגדלים ו/או מענף כלשהו?  כן! וזה הקסם שבדבר.  הוכח בהרבה חברות סטארט-אפ, ויחידות עסקיות בתאגידים גדולים שעבדנו איתן.

היכרות עם שלושת הווקטורים הללו תעזור למקבלי ההחלטות לשאול את עצמם את השאלות הנכונות ולהבין על איזה צרכים צריך לענות ואיזה כישורים צריך לפתח בהתבסס על הווקטורים האסטרטגיים שנבחרו.

Enjoy it ? Share with your friends

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

קרא עוד

DataToCapital Consulting Is An Active Member Of The Israel Advanced Technology Industries (IATI) Association And Of The Israel's Directors Union

Skip to content