הסינרגיה העסקית בין
איחוד האמירויות הערביות לישראל

By Yohan Albo

Share it

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

בתוך המגפה ההולכת ומשתוללת ומשבר כלכלי עולמי, מדינת ישראל ואיחוד האמירויות הערביות הסכימו לנרמל את היחסים הדיפלומטיים והכלכליים שלהן. עסקה, שכונתה בעבר הסכם אברהם, תציב את הבמה לעידן חדש של שיתוף פעולה בין שניים ובין הגורמים הכלכליים הגדולים במזרח התיכון.

מבחינת מדינת ישראל ההסכם הגיע בשעה הטובה ביותר. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה כי ברבעון השני של 2020 התכווץ התוצר בישראל בכמעט 30% כתוצאה ממגפת הקורונה, מה שמסמן את הצמצום הגדול ביותר זה עשרות שנים.

AbrahamAccordSignature UAE-ISRAEL

כאשר עסקים ישראלים מנסים לטפס בדרכם החוצה מהשפל הכלכלי הנוכחי, שיתוף הפעולה עם איחוד האמירויות הינו חשוב ביותר. למעשה, עסקים – קטנים כגדולים – עומדים כעת בפני זרעים של הזדמנות פורחת. עם טיפול הולם הם יכולים בקרוב לקטוף את פריו.

עם הנורמליזציה, שתי המדינות עברו במהירות ללבוש תחומי שיתוף פעולה. לדוגמא, ממשלת ישראל ואיחוד האמירויות חתמו על שלל הסכמים בתחום הבנקאות ופיננסים, והקימו מסגרות לשיתוף פעולה במיזמים משותפים, כמו כן נפתחו מגוון הזדמנויות רחבות של שווקים למסחר והשקעות. למשל, באמצע ספטמבר 2020, יו”ר בנק לאומי (אחד משני הבנקים הגדולים בישראל), סאמר חאג’ יחיא, ומנכ”ל לאומי חנן פרידמן, שביקרו באיחוד האמירויות יחד עם משלחת מנהיגים עסקיים ישראלים, חתמו על הסכמים עם בנק אבו דאבי הראשון (FAB) וה NBD-של דובאי באמירות.

חברות במגזר הפרטי הלכו במהירות בעקבותיהן. אחת החברות הישראליות הראשונות שהניבו את ההתקדמות הגיאו-פוליטית הייתה ,OurCrowd קרן הון סיכון פעילה שבסיסה בירושלים, אשר שיתפה פעולה עם חממה לפיתוח עסקי מדובאיPhoenix Capital LLC . חברות הפינטק הישראליות Fintica AI ו Salaryo-קיבלו השקעה מקרנות באיחוד האמירויות הערביות.

עסקאות אלו בהובלת המגזר הפרטי הן בעלות פוטנציאל גבוהה. מצד אחד, איחוד האמירויות מציע מאגר גדוש של הון ומשקיעים רעבים המחפשים מיזמים, במיוחד בתחום הטכנולוגי. לעומת זאת, ישראל מביאה לשולחן מגוון רחב של סטארט-אפים וטכנולוגיה ברמה עולמית. יחד, כוחות אלה יכולים להאכיל זה את זה באופן סימביוטי.

למשל בתחום חדשנות חקלאית

חברות ישראליות מובילות את העולם בייצור מוצרי חקלאות המותאמים לאקלים צחיח. במקביל, איחוד האמירויות הערביות, יבואנית מזון גדולה, גילתה עניין רב בעקבות ישראל והחלה להניע את התעשייה החקלאית המקומית שלה. לכן חברות AgriTech ישראליות, כמו אגריטסק (אחת הלקוחות שלנו בתחום זה), יכולות להיות היעד של יוזמות השקעות חדשות ומיזמים משותפים. יתר על כן, עסקים יכולים גם למכור מוצרי מזון ישירות לדובאי, ואף למנף את מיקומה האסטרטגי של איחוד האמירויות ורשת הלוגיסטיקה המתוחכמת שלה כדי לגשת לשווקים רחוקים במזרח התיכון ובאסיה שהיו בעבר מחוץ להישג יד עבור יצואנים ישראליים.

בינה מלאכותית יכולה להוות
חממה נוספת לשיתוף פעולה

ממשלת איחוד האמירויות הערביות יצאה לשאוף לשלב AI במגזרים שונים בכלכלתה ולהפוך למובילה עולמית בתחום. חברות ישראליות כמו DataLoop, Gong.io Aidoc וכו’, ומוסדות מחקר (כמו המחלקה למדעי המחשב של בר אילן וקבוצת הבינה המלאכותית הייעודית שלה), הנמצאים כיום בחוד החנית בתחום בינה מלאכותית יוכלו לעבוד עם האמירויות כדי לקדם שיתוף ידע ולהאיץ את קצב ההתפתחות בשתי המדינות. שותפות דומה של איחוד האמירויות עם הודו שכונתה “גשר הבינה המלאכותית הודו-איחוד האמירויות הערביות” פועלת מאז שנת 2018.

יש גם מקום לשיתוף
פעולה בתחום האנרגיה

במאמץ לגוון את כלכלתה התומכת בנפט, איחוד האמירויות הערביות פעל לאימוץ מקורות אנרגיה חלופיים. בעקבות התנודתיות העולמית של מחירי הנפט העולמיים, מתעצם הצורך בשינוי אנרגיה כזה. באופן לא מפתיע, גם ממשלת ישראל אימצה את פריסת טכנולוגיית האנרגיה המתחדשת כדי לרסן את תלותה של המדינה בגז טבעי ובדלקים מאובנים אחרים. יחד, החזון המשותף הזה יכול ליצור שוק הולך וגדל לשיתופי פעולה ולהשקעה. שוק אזורי שיכול לעניין באופן מוחלט משקיעי אנרגיה ישראליים מובילים וחברות יזמיות בתחום האנרגיה המתחדשת כמו קרן נוי ונופר אנרגיה.

כפי שמדגימים דוגמאות אלה, הסינרגיות בין שני השווקים הן רחבות היקף וחורגות מגבולותיה של כל אחד מהענפים.

ב- DataToCapital אנו מכירים בהזדמנויות העומדות על הפרק, ועם זאת מבינים גם את אינספור המכשולים הגלומים בכניסה לשוק כמו איחוד האמירויות. שגיאה מנהלית אחת או חישוב מוטעה של השוק עלולים להתגלגל במהירות לעיכובים יקרים, הפסדים כספיים או גרוע מכך.

Yohan Albo – CEO Datatocapital

השירותים שלנו בנויים כדי למנוע זאת, ועל ידי מינוף המומחיות שלנו בשוק ורשת הקשרים המשתרעת מתל אביב לדובאי, אנו נלווה את העסק שלך בכל שלב בדרך וננווט אתגרים ונתזמן אסטרטגיות יעילות בכניסה לשוק. אז בין אם המטרה שלך היא לדוגמא למשוך השקעה ממערך חדש של משקיעים או להקים מיזם באזור חופשי באבו דאבי, הצוות שלנו יעבוד לצידך ויחד נשיג תוצאות מניבות.

Enjoy it ? Share with your friends

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Find out More

DataToCapital is a boutique management consulting firm that supports global tier-1 firms and start-up companies operating in Israel in their route to excellence and market dominance. Our core services, designed for CEOs, Executives (VP-level and above) and Entrepreneurs, can be divided into three areas: Market Intelligence, Corporate and Product Strategy, and Execution Support on top-down strategic initiatives.

The quality of the work we deliver in the three areas mentioned above is equivalent to what your company may already get from the top-3 consulting firms that operate in the Israeli market, BUT here’s the twist and why our tier-1 clients think we are superior.

We don’t only provide smart recommendations, we work closely with the management team and can also support driving the execution of their strategic initiatives behind the scenes or as a proxy.

We are at the strategic intersection of Business and Technology. Thanks to our rich background, we know how to connect the dots between the two worlds, and how to be very creative when it comes to disrupting business models or addressing sub-optimized processes with the help of advanced technological solutions (Machine Learning, Big Data, Data Visualization, Enterprise Software Solutions, and many other tools present in our toolbox).

This is a built-in feature. No account manager, no complex communication chain, etc... This is why our firm aims to dominate the management consulting market in Israel with no more than eight talents (...on steroids).

Our long-term vision is to become the trusted advisor to the most influential businesses and institutions operating in Israel, and help them become global leaders in their markets.

DataToCapital Consulting Is An Active Member Of The Israel Advanced Technology Industries (IATI) Association And Of The Israel's Directors Union

Skip to content